קיבוץ שעלבים

שעלבים הנו קיבוץ חקלאי דתי, השוכן בין העיר מודיעין ללטרון ומשתייך למועצה האזורית גזר. פעילותו החקלאית של הקיבוץ מתמקדת בגידולי שדה, בקר ועופות.

מבחינה גיאוגרפית הקיבוץ הנו חלק משטחי עמק איילון, בלב מרחבים של שטחי חקלאות פתוחים. בשוליו התחתונים של הקיבוץ זורם מדי חורף, נחל שעלבים המנקז אליו זרימה מאזור מודיעין והסביבה בדרכה אל נחל איילון. אזור זה נמצא על תוואי שביל ישראל הפופולרי לטיולים רגליים ורכיבות אופניים ויחד עם זאת גם סמוך לעיר מודיעין כמרחב עירוני צפוף המציע לתושבי המקום שרותי מסחר, קניות ותעסוקה זמינים מרחק מספר דקות בלבד.

הקיבוץ הוקם בי”א באב תשי”א (1951) כישוב ספר בודד בכל האזור, על ידי גרעין נח”ל “שלהבת” של בוגרי תנועת הנוער ‘עזרא’ על אדמות הכפר הערבי “סלבית” שנכבש בידי צה”ל 3 שנים קודם לכן במלחמת העצמאות. השם “שעלבים” נזכר בתנ”ך עוד בימי יהושוע כחלק מנחלת שבט דן ומוזכר מספר פעמים נוספות. על רקע המיקום הגיאוגרפי המוכר מהתנ”ך ושימור השם הדומה בערבית, הוחלט להעניק למקום את שמו כממשיכו של הישוב הקדום.

עושר של ממצאים ארכיאולוגיים במקום מעידים על התיישבות בתקופת הברונזה הקדומה והמאוחרת ובתקופה הישראלית, לצד כתובות יווניות, רומיות, מבנים ביזנטיים ומערות, גתות, מקוואות ובורות מים. במקום נמצאו ממצאים מבית כנסת שומרוני מהמאה ה-4 לספירה בו הכתובת “ד’ ימלוך לעולם ועד” ומוזאיקה בה שתי מנורות בעלות שבעה קנים.

בשנת תשכ”א (1961) הקים רב הקיבוץ דאז הרב מאיר שלזינגר את אחת מישיבות ההסדר הראשונות בארץ בשטחי הקיבוץ, דבר אשר השפיעה רבות על אופיו של הקיבוץ, כאשר במשך השנים הפכה לקרית חינוך גדולה מסגרות חינוך מגיל הגן ובית הספר ועד ללימודי הוראה, כולל רבנות ודיינות. בשנת 1994, הוקם בידי בוגרי ישיבת ההסדר הישוב “נוף איילון” הסמוך לשעלבים אשר גדל לכדי ישוב נפרד וגדול משעלבים הותיקה. קרית החינוך של הישיבה ונוף איילון פועלים כיום כיחידות עצמאיות, אך הקשר ההיסטורי נשמר ובאופן טבעי מגוון שיתופי פעולה מתקיימים בין הצדדים בחיי היומיום.

הקיבוץ מונה כיום כ-200 משפחות. (למפת הקיבוץ)

למפת בתי התושבים (באדיבות צוריאל רייבי)